
Papież Leon XIV – misjonarz z ubogimi na „ty”
20 maj 2025Inauguracja papieża Leona XIV
W minioną niedzielę w Watykanie odbyła się inauguracja pontyfikatu nowego papieża Leona XIV. Uroczystość przyciągnęła tłumy wiernych oraz ponad 150 oficjalnych delegacji z całego świata. Po przyjęciu insygniów papieskich: paliusza i pierścienia rybaka, 267. Biskup Rzymu pozdrawiał z papamobile zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Od 18 maja Leon XIV oficjalnie rozpoczął papieską posługę. To pierwszy papież w historii, który pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest augustianinem, synem zakonu o misyjnym powołaniu, głęboko zakorzenionym w Ameryce Środkowej i Południowej.
Papież misjonarz
Robert Francis Prevost, choć urodził się w Chicago, od dziesięcioleci żył oraz działał na rzecz Ameryki Łacińskiej. Ma podwójne obywatelstwo – amerykańskie i peruwiańskie – to właśnie tam sprawował swoją misyjną posługę, gdzie uwrażliwił się na Kościół ubogi i potrzebujący. Ojciec Święty zna świat misyjny od podszewki. W 1985 roku przybył do Chulucanas w Peru, gdzie pracował jako wikariusz parafialny i kanclerz diecezjalny. Poza swoją duszpasterską posługą, zajmował się także formacją młodych zakonników, wykładał prawo kanoniczne oraz żył w bliskich relacjach z wiernymi, towarzysząc im w codziennych zmaganiach. W miastach Trujillo i Chiclayo – diecezji w północno-zachodnim Peru – przez lata przewodził Kościołowi lokalnemu. Nie brakowało w nim wyzwań. Klęski żywiołowe, codzienne ubóstwo i pandemia, na stałe naznaczyły ten region.
„Papież, który ma głębokie doświadczenie Kościoła, tego ubogiego, misyjnego, gdzie często biskup żyje razem ze swoimi wiernymi. Jeden z biskupów z którym byliśmy w Amazonii spał w kurniku, bo nie było dla niego innego miejsca. To także papież, który ma doświadczenie kurii i potęgi Kościoła rzymskiego. Ufajmy, że jego pontyfikat pogodzi tak różne drogi i oblicza Kościoła” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.
Twarz Kościoła lokalnego
W 2014 roku papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru. Przez osiem lat, do 2023 roku kierował tamtejszą diecezją. W tym czasie pełnił również funkcje w Konferencji Episkopatu Peru, m.in. jako wiceprzewodniczący oraz członek rady stałej. Na początku 2023 roku został mianowany prefektem Dykasterii ds. Biskupów oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. 30 września tego samego roku, papież Franciszek wyniósł go do godności kardynalskiej.
„Papież Leon XIV ma szanse pogodzić różne oblicza Kościoła. Tego Kościoła europejskiego, znudzonego bogactwem, który – jak mówił papież Franciszek – zaufał bogactwom i te go zawiodły oraz tego Kościoła ubogiego, dynamicznego czasem nawet prześladowanego jak w Nigerii czy innych częściach świata” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.
Orędownik pokoju
Papież Leon XIV już w swoich pierwszych słowach, tuż po wyborze na tron piotrowy, ukazał wiernym oblicze skierowane na dialog i pokój, niezależnie od szerokości geograficznej. Pokreślił chęć aktywnego zaangażowania w budowanie mostów i uwrażliwianie na wyzwania społeczne.